Refer to our Texas Go Math Grade 5 Answer Key Pdf to score good marks in the exams. Test yourself by practicing the problems from Texas Go Math Grade 5 Module 13 Assessment Answer Key.

## Texas Go Math Grade 5 Module 13 Assessment Answer Key

**Concepts and Skills**

**Convert. TEKS **5.7.A

Question 1.

5mi = ___ yd

Answer:

We know that,

1 mile = 1,760 yards

So,

5 miles = 5 × 1,760 yards

= 8,800 yards

Hence, from the above,

We can conclude that

5 miles = 8,800 yards

Question 2.

48qt = __ gal

Answer:

We know that,

1 quart = \(\frac{1}{4}\) gallons

So,

48 quarts = 48 × \(\frac{1}{16}\) gallons

= 3 gallons

Hence, from the above,

We can conclude that

48 quarts = 3 gallons

Question 3.

9 T = __ lb

Answer:

We know that,

1 Ton = 2,000 Pounds

So,

9 Tons = 9 × 2,000 Pounds

= 18,000 Pounds

Hence, from the above,

We can conclude that

9 Tons = 18,000 Pounds

Question 4.

5 kg = __ g

Answer:

We know that,

1 kg = 1,000 grams

So,

5 kg = 5 × 1,000 grams

= 5,000 grams

Hence, from the above,

We can conclude that

5 kg = 5,000 grams

Question 5.

12 ft = __ yd

Answer:

We know that,

1 feet = \(\frac{1}{3}\) yard

So,

12 feet = 12 × \(\frac{1}{3}\) yard

= 4 yards

Hence, from the above,

We can conclude that

12 feet = 4 yards

Question 6.

8,000 mm = __ m

Answer:

We know that,

1 mim = \(\frac{1}{1,000}\) m

So,

8,000 mm = 8,000 × \(\frac{1}{1,000}\) m

= 8 m

Hence, from the above,

We can conclude that

8,000 mm = 8 m

**Compare. Write <, >, or =.** TEKS 5.7.A

Question 7.

96 fl oz 13 c

Answer:

The given units are: Fluid ounces, Cups

Now,

We know that,

1 fluid ounce = \(\frac{1}{8}\) cups

So,

96 fluid ounces = 96 × \(\frac{1}{8}\) cups

= 12 cups

So,

12 cups < 13 cups

Hence, from the above,

We can conclude that

Question 8.

4 L 4,000 mL

Answer:

The given units are: Liter, Milliliter

Now,

We know that,

1 L = 1,000 mL

So,

4 L = 4 × 1,000 mL

= 4,000 mL

So,

4,000 mL = 4,000 mL

Hence, from the above,

We can conclude that

Question 9.

8 yd 288 in.

Answer:

The given units are: Yard, Inch

Now,

We know that,

1 yard = 36 inches

So,

8 yard = 8 × 36 inches

= 288 inches

So,

288 inches = 288 inches

Hence, from the above,

We can conclude that

**Solve.** TEKS 5.7.A

Question 10.

A large freight elevator can carry a maximum of 9,800 pounds. Movers loaded equipment on the elevator that weighs 4 tons. How many more pounds of equipment can the elevator carry?

Answer:

It is given that

A large freight elevator can carry a maximum of 9,800 pounds. Movers loaded equipment on the elevator that weighs 4 tons

Now,

We know that,

1 Ton = 2,000 Pounds

So,

4 Tons = 4 × 2,000

= 8,000 Pounds

So,

The number of more pounds of equipment the elevator can carry = 9,800 – 8,000

= 1,800 pounds

Hence, from the above,

We can conclude that

The number of more pounds of equipment the elevator can carry is: 1,800 pounds

Question 11.

A standard coffee mug has a capacity of 16 fluid ounces. If Annie needs to fill 26 mugs with coffee, how many total quarts of coffee does she need?

Answer:

It is given that

A standard coffee mug has a capacity of 16 fluid ounces and Annie needs to fill 26 mugs with coffee

Now,

We know that,

1 cup = 8 fluid ounces

1 quart = 32 fluid ounces

So,

26 mugs = 26 × 8 fluid ounces

= 208 fluid ounces

So,

The total number of fluid ounces of coffee does Annie needs = 208 + 16

= 224 fluid ounces

The total number of quarts of coffee does Annie needs = 224 × \(\frac{1}{32}\)

= 7 quarts

Hence, from the above,

We can conclude that

The total number of quarts of coffee does Annie needs is: 7 quarts

**Texas Test Prep**

**Fill in the bubble completely to show your answer.**

Question 12.

Howard cuts 80 centimeters off a 1.5-meter board. How much of the board does Howard have left? TEKS 5.7.A

(A) 230 centimeters

(B) 70 centimeters

(C) 20 centimeters

(D) 1,420 centimeters

Answer:

It is given that

Howard cuts 80 centimeters off a 1.5-meter board

Now,

We know that,

1 m = 100 cm

So,

1.5 m = 1.5 × 100

= 150 cm

So,

The amount of the board does Howard have left = 150 – 80

= 70 cm

Hence, from the above,

We can conclude that

The amount of the board does Howard have left is:

Question 13.

Mr. Carter fills a tub with water so he can give his dog a bath. Which is the most appropriate unit for measuring the capacity of a tub? TEKS 5.7

(A) fluid ounce

(B) pound

(C) pint

(D) gallon

Answer:

It is given that

Mr. Carter fills a tub with water so he can give his dog a bath

Hence, from the above,

We can conclude that

The most appropriate unit for measuring the capacity of a tub is:

Question 14.

Milton purchases a 5-gallon aquarium for his bedroom. To fill the aquarium with water, he uses a container with a capacity of 1 quart. How many times will Milton fill and empty the container before the aquarium is full? TEKS 5.7.A

(A) 10

(B) 15

(C) 20

(D) 25

Answer:

It is given that

Milton purchases a 5-gallon aquarium for his bedroom. To fill the aquarium with water, he uses a container with a capacity of 1 quart

Now,

We know that,

1 gallon = 4 quarts

So,

5 gallons = 5 × 4 quarts

= 20 quarts

So,

The number of times will Milton fill and empty the container before the aquarium is full is: 20 quarts

Hence, from the above,

We can conclude that

The number of times will Milton fill and empty the container before the aquarium is full is:

Question 15.

Alfred uses the same tool to measure the distance across a sidewalk and the distance across town. Which tool does he use? TEKS 5.7

(A) odometer

(B) metric ruler

(C) medical scale

(D) trundle wheel

Answer:

It is given that

Alfred uses the same tool to measure the distance across a sidewalk and the distance across town.

Hence, from the above,

We can conclude that

The tool that Alfred will use is:

Question 16.

A girl walks 5,000 meters in one hour. If the girl walks at the same speed for 4 hours, how many kilometers will she walk? TEKS 5.7.A

Record your answer and fill in the bubbles on the grid. Be sure to use the correct place value.

Answer:

It is given that

A girl walks 5,000 meters in one hour and the girl walks at the same speed for 4 hours

So,

The number of meters the girl walked = 5,000 × 4

= 20,000 meters

Now,

We know that,

1 m = \(\frac{1}{1,000}\) kilometers

So,

The number of kilometers the girl walked = \(\frac{20,000}{1,000}\)

= 20 kilometers

Hence, from the above,

We can conclude that

The number of kilometers the girl walked is: