Refer to our Texas Go Math Grade 7 Answer Key Pdf to score good marks in the exams. Test yourself by practicing the problems from Texas Go Math Grade 7 Module 3 Quiz Answer Key.

## Texas Go Math Grade 7 Module 3 Quiz Answer Key

**Texas Go Math Grade 7 Module 3 Ready to Go On? Answer Key**

**3.1 Converting Between Measurement Systems**

**Convert each measurement.**

Question 1.

20 gallons ≈ _______ liters

Answer:

1 gallon ≈ 3.79 liters.

Write the conversion factor as a ratio: \(\frac{3.79 \text { liters }}{1 \text { gallon }}\)

20 gallons × \(\frac{3.79 \text { liters }}{1 \text { gallon }}\) ≈ 75.8 liters

**Go Math Grade 7 Module 3 Answer Key Question 2.**

36ounces ≈ _______ grams

Answer:

1 ounce ≈ 27.4 liters.

Write the conversion factor as a ratio: \(\frac{28.4 \text { grams }}{1 \text { ounce }}\)

36 ounces × \(\frac{28.4 \text { grams }}{1 \text { ounce }}\) ≈ 1022.4 grams

Question 3.

43 yards ≈ ________ meters

Answer:

1 yard ≈ 0.914 liters.

Write the conversion factor as a ratio: \(\frac{0.914 \text { meter }}{1 \text { yard }}\)

43 yard × \(\frac{0.914 \text { meter }}{1 \text { yard }}\) ≈ 39.302 meters

Question 4.

5 miles ≈ _________ kilometers

Answer:

1 mile ≈ 1.61 kilometer.

Write the conversion factor as a ratio: \(\frac{1.61 \text { kilometer }}{1 \text { mile }}\)

5 miles × \(\frac{1.61 \text { kilometer }}{1 \text { mile }}\) ≈ 8.05 kilometers

**3.2 Percent Increase and Decrease**

**Find the percent change from the first value to the second.**

Question 5.

36; 63 ____________________

Answer:

Find the amount of change.

Amount of Change = Greater Value – Lesser value

= 63 – 36

= 27

Find the percent increase Round to the nearest percent

Percent Change = \(\frac{\text { Amount of Change }}{\text { Original Amount }}\)

= \(\frac{27}{36}\)

= 0.75

= 75%

**Grade 7 Module 3 Answer Key Go Math Question 6.**

50; 35 ____________________

Answer:

Find the amount of change.

Amount of Change = Greater Value – Lesser value

= 50 – 35

= 15

Find the percent decrease Round to the nearest percent

Percent Change = \(\frac{\text { Amount of Change }}{\text { Original Amount }}\)

= \(\frac{15}{50}\)

= 0.3

= 30%

Question 7.

40; 72 __________________

Answer:

Find the amount of change.

Amount of Change = Greater Value – Lesser value

= 72 – 40

= 32

Find the percent increase Round to the nearest percent

Percent Change = \(\frac{\text { Amount of Change }}{\text { Original Amount }}\)

= \(\frac{32}{72}\)

= 0.4

= 44%

Question 8.

92; 69 ___________________

Answer:

Find the amount of change.

Amount of Change = Greater Value – Lesser value

= 92 – 69

= 23

Find the percent increase Round to the nearest percent

Percent Change = \(\frac{\text { Amount of Change }}{\text { Original Amount }}\)

= \(\frac{23}{92}\)

= 0.25

= 25%

**3.3 Markup and Markdown**

**Use the original price and the markdown or markup to find the retail price.**

Question 9.

Original price: $60; Markup: 15%; Retail price: ___________________

Answer:

Markup = 15% = 0.15

Retail Price = Original cost + Markup

= x + 0.15x

= 1.15x

= 1.15 × $60

= $69

**Go Math Module 3 Module 3 Test Answers Question 10.**

Original price: $32; Markup: 12.5%; Retail price: ___________________

Answer:

Markup = 12.5% = 0.125

Retail price = Original cost + Markup

= x + 0.125x

= 1.125x

= 1.125 × $32

= $36

Question 11.

Original price: $50; Markdown: 22%; Retail price: __________________

Answer:

Markdown = 22% = 0.22

Retail price =

Original cost Markdown

= x – 0.22x

= 0.78x

= 0.78 × $50

= $39

Question 12.

Original price: $125; Markdown: 30%; Retail price: _________________

Answer:

Markdown = 30% = 0.3

Sale price = Original cost Markdown

= x – 0.3x

= 0.7x

= 0.7 × $125

= $87.5

**3.4 Applications of Percent**

Question 13.

Mae Ling earns a weekly salary of $325 plus a 6.5% commission on sales at a gift shop. How much would she make in a work week if she sold $4,800 worth of merchandise? __________________________________________

Answer:

The commision is 6.5%.

Mae Ling earns the sum of her weekly salary and the comission of her sales.

Commision: $4,800 × 0.065 = $312

Total salary: $325 + $312 = $637

She would make $637 in a week.

Question 14.

Ramon earns $1,735 each month and pays $53.10 on electricity. To the nearest tenth of a percent, what percent of Ramon’s earnings are spent on electricity each month? ______________________________________

Answer:

We have to divide electricity cost by his salary to calculate the percentage of his salary that is spent on electricity

$53.10 ÷ $1, 375 ≈ 0.039 × 100% = 3.9%

3.9% of Ramon’s earnings are spent on electricity.

**Essential Question**

**Grade 7 Math Module 3 Quiz Answer Key Question 15.**

Give three examples of how percents are used in the real world. Tell whether each situation represents a percent increase or a percent decrease.

Answer:

First example:

Discount, markdown, sales. Percent decrease.

Second example:

Companies describe their success or failure as an increase or decrease in profit levels. Percent increase or decrease.

Third example:

Interest Percent increase,

**Texas Go Math Grade 7 Module 3 Mixed Review Texas Test Prep Answer Key**

**Selected Response**

Question 1.

Zalmon walks \(\frac{3}{4}\) of a mile in \(\frac{3}{10}\) of an hour. What is his speed in miles per hour?

A. 0.225 miles per hour

B. 2.3 miles per hour

C. 2.5 miles per hour

D. 2.6 miles per hour

Answer:

C. 2.5 miles per hour

Determine the units of the rate.

The rate is the distance in mites per time in hours

Find Julio’s rate of walking in distance walked per time.

Question 2.

Shaylyn measured her house as 5 meters tall. Which of these is an equivalentmeasurement?

A. 0.3 miles

B. 16.4 feet

C. 7.3 yards

D. 27.2 inches

Answer:

B. 16.4 feet

From the given choices. we can rule out A. C. D because we can sec that 5 meters differ from these values in given unit of measure.

Now, we just have to check for B.

1 meter ≈ 3.28 ft

Write the conversion factor as a ratio: \(\frac{3.28 \text { feet }}{1 \text { meter }}\)

5 meters × \(\frac{3.28 \text { feet }}{1 \text { meter }}\) = 16.4 feet

Question 3.

Find the percent change from 70 to 56.

A. 20% decrease

B. 20% decrease

C. 25% increase

D. 25% increase

Answer:

A. 20% decrease

Find the amount of change.

Amount of Change = Greater Value – Lesser value

= 70 – 56

= 14

Find the percent decrease Round to the nearest percent

Percent Change = \(\frac{\text { Amount of Change }}{\text { Original Amount }}\)

= \(\frac{14}{70}\)

= 0.2

= 20%

**Go Math Grade 7 Module 3 Answer Key Pdf Question 4.**

Delia uses 3.5 skeins of yarn to knit one scarf. How many scarves can she complete if she has 19 skeins of yarn?

A. 4 scarves

B. 5 scarves

C. 6 scarves

D. 7 scarves

Answer:

B. 5 scarves

Let y represent scarves, and x skeins of yarn.

If she need 3.5 skeins of yarn to knit one scarf, then y = \(\frac{x}{3.5}\)

x = 19

y = \(\frac{x}{3.5}\)

y = \(\frac{19}{3.5}\)

y = 5.43

She can make almost 5 and a half scarves, that means she can complete 5 whole scarves.

Question 5.

The rainfall ball two years ago was 10.2 inches. Last year’s total was 20% greater. What was last year’s rainfall total?

A. 8.16 inches

B. 11.22 inches

C. 12.24 inches

D. 20.4 inches

Answer:

C. 12.24 inches

First, find the amount of change.

10.2 × 0.2 = 2.04

Then, find the new amount of rainfall.

New amount = Original amount + Amount of Change

= 10.2 + 2.04

= 12.24

Last year’s rainfall total was 12.24 inches.

Question 6.

A pair of basketball shoes was originally priced at $80 but was marked up by 37.5%. What was the retail price of the shoes?

A. $50

B. $83

C. $110

D. $130

Answer:

C. $110

Markup = 37.5% = 0.375

Retail price = Original cost – Markup

= s + 0.375s

= 1.375s

= 1.375 × $80

= $110

Question 7.

The day after Halloween, candy was marked down 40%. Which expression represents the new retail price?

A. 0.4p

B. 0.6p

C. 1.4p

D. 1.6p

Answer:

B. 0.6p

Markdown = 40% = 0.4

Sale price = Original cost Markdown

= p – 0.4p

= 0.6 p

**Math Quiz for Grade 7 Go Math Module 3 Answer Key Question 8.**

The sales tax rate in Jan’s town is 7.5%. If she buys 3 lamps for $23.59 each and a sofa for $769.99, how much sales tax does she owe?

A. $58.85

B. $63.06

C. $67.26

D. $71.46

Answer:

B. $63.06

Sales tax rate = 7.5% = 0.075

First, sum up the cost of items, then apply saLes tax rate to see how much sales tax she owes

Sum of items = 3 × $23.59 + $769.99

= $70.77 + $769.99

= $840.76

Sales tax = Sum of items × Sales tax rate

= $840.76 × 0.075

= $63.06

Question 9.

A bank offers an annual simple interest rate of 8% on home improvement loans. How much would Tobias owe if he borrowed $17,000 over a period of 2 years?

A. $1,360

B. $2,720

C. $18.360

D. $19,720

Answer:

B. $2,720

Find the amount of interest earned in one year. Then calculate the amount of interest for 2 years.

Interest Rate × Initial loan = Interest for 1 year

0.08 × $17000 = $1360

Interest for 1 year × 2 years = Interest for 2 years

$1360 × 2 = $2720

Tobias would owe $2720.

**Gridded Response**

**Module 3 Answer Key Grade 7 Quiz Answers Question 10.**

The granola Summer buys used to cost $6.00 per pound, but it has been marked up by 15%. How much in dollars and cents will Summer pay for 2.6 pounds of granola at the new price?

Answer:

Initial, cost of granoLa per pound = $6.00

Percentage increase in the cost of granola = 15%

New cost of granoLa per pound = 6 × (1 + \(\frac{15}{100}\))

= 6 × 1.15

= $6.9

So, the cost of 2.6 pounds of granola = 2.6 × 6.9

= $17.94

hence, the cost of 2.6 pounds of granola is $17.94

The table will be made as per the below instructions:

1st column: mark + sign

2nd column: mark 0

3rd column: mark 0

4th column: mark 1

5th column: mark 7

6th column: mark 9

7th column: mark 4