McGraw Hill Math Grade 5 Chapter 8 Lesson 5 Answer Key Problem Solving: Multistep Problems

All the solutions provided in McGraw Hill Math Grade 5 Answer Key PDF Chapter 8 Lesson 5 Problem Solving: Multistep Problems are as per the latest syllabus guidelines.

McGraw-Hill Math Grade 5 Answer Key Chapter 8 Lesson 5 Problem Solving: Multistep Problems

Solve

Solve. Draw models if you need to.

Question 1.
Luke walks \(\frac{1}{2}\) mile each day. Isaiah walks \(\frac{1}{3}\) mile each day. How many more miles will Luke walk than Isaiah in 18 days?
Answer:
3.06 more miles Luke walks than Isaiah in 18 days.

Explanation:
Number of miles Luke walks each day = \(\frac{1}{2}\)
Number of miles Isaiah walks each day = \(\frac{1}{3}\)
Difference:
Number of miles Luke walks each day – Number of miles Isaiah walks each day
= \(\frac{1}{2}\) – \(\frac{1}{3}\)
= 0.50 – 0.33
= 0.17.
Number of days = 18.
=> 0.17 × 18
=> 3.06.

Question 2.
Daisy drinks \(\frac{1}{5}\) quart of juice every day. Her mom buys 15 quarts of juice. If the rest of the family drinks 9 quarts, how many days will it take Daisy to drink the rest?
Answer:
Number of days it takes Daisy to drink the rest = 30.

Explanation:
Number of quarts of juice every day Daisy drinks = \(\frac{1}{5}\)
Number of quarts of juice her mom buys = 15.
Number of quarts of juice rest of the family drinks = 9.
Number of quarts of juice is left = Number of quarts of juice her mom buys – Number of quarts of juice rest of the family drinks
= 15 – 9
= 6.
Number of days it takes Daisy to drink the rest = Number of quarts of juice is left ÷ Number of quarts of juice every day Daisy drinks
= 6 ÷ \(\frac{1}{5}\)
= 6 × 5
= 30.

Question 3.
Mr. Nelson buys 7 yards of chain that costs $18.39 per yard. Ms. Kennedy buys 8 yards of chain that costs $20.58 per yard. How much more did Ms. Kennedy spend than Mr. Nelson?
Answer:
$35.91 more Ms. Kennedy spends than Mr. Nelson.

Explanation:
Number of yards of chain Mr. Nelson buys = 7.
Cost of each yard of chain Mr. Nelson buys = $18.39.
Total cost of yards of chain Mr. Nelson buys = Number of yards of chain Mr. Nelson buys × Cost of each yard of chain Mr. Nelson buys
= 7 × $18.39
= $128.73.
Number of yards of chain Ms. Kennedy buys = 8.
Cost of each yard of chain Ms. Kennedy buys = $20.58
Total cost of yards of chain Ms. Kennedy buys  = Number of yards of chain Ms. Kennedy buys × Cost of each yard of chain Ms. Kennedy buys
= 8 × $20.58
= $164.64.
Difference:
Total cost of yards of chain Ms. Kennedy buys – Total cost of yards of chain Mr. Nelson buys
= $164.64 – $128.73
= $35.91.

Question 4.
Isabella has 42 bracelets and she gave half to her friend Ashley. Then she took \(\frac{1}{3}\) of her remaining bracelets and gave them to her cousin Elena. How many bracelets does Isabella have left?
Answer:
Number of bracelets of remaining bracelets now with her = 14.

Explanation:
Number of bracelets Isabella has = 42.
she gave half to her friend Ashley.
=> Number of bracelets she gave to her friend Ashley = Number of bracelets Isabella has ÷ 2
= 42 ÷ 2
= 21.
Number of bracelets of remaining bracelets = Number of bracelets Isabella has –  Number of bracelets she gave to her friend Ashley
= 42 – 21
= 21.
Number of remaining bracelets \(\frac{1}{3}\) she took and gave them to her cousin Elena.
=> Number of bracelets she gave to her cousin Elena = Number of bracelets of remaining bracelets × \(\frac{1}{3}\)
= 21 × \(\frac{1}{3}\)
= 7.
Number of bracelets of remaining bracelets now with her = Number of bracelets of remaining bracelets – Number of bracelets she gave to her cousin Elena
= 21 – 7
= 14.

Leave a Comment

Scroll to Top
Scroll to Top