All the solutions provided inÂ **McGraw Hill Math Grade 5 Answer Key PDF Chapter 2 Test **are as per the latest syllabus guidelines.

## McGraw-Hill Math Grade 5 Chapter 2 Test Answer Key

**Add.**

Question 1.

322 + 353 = ______________________

Answer:

322 + 353 = 675.

Explanation:

Sum of 322 and 353:

322 + 353 = 675.

Question 2.

75 + 176 + 25 = ______

Answer:

75 + 176 + 25 = 276.

Explanation:

Sum of 75, 176 and 25:

75 + 176 + 25 = 276.

Question 3.

42 + 34 = _______________________

34 + 42 = _______________________

Answer:

42 + 34 = 76.

34 + 42 = 76.

Explanation:

Sum of 42 and 34; 34 + 42:

42 + 34 = 76.

34 + 42 = 76.

Question 4.

18.54 + 38.35 = _______________________

Answer:

18.54 + 38.35 = 56.89.

Explanation:

Sum of 18.54 and 38.35:

18.54 + 38.35 = 56.89.

Question 5.

529 – 87 = 442

442 + 87 = _______________________

Answer:

529 – 87 = 442

442 + 87 = 529.

Explanation:

Sum of 442 and 87:

529 – 87 = 442

=> 442 + 87 = 529.

Question 6.

456 + 247 = ______

Answer:

456 + 247 = 703.

Explanation:

Sum of 456 and 247:

456 + 247 = 703.

Question 7.

396 + 700 + 70 = ____

Answer:

396 + 700 + 70 = 1,166.

Explanation:

Sum of 396, 700 and 70:

396 + 700 + 70 = 1,166.

Question 8.

564 + 374 = 938

374 + 564 = _____

Answer:

564 + 374 = 938

374 + 564 = 938.

Explanation:

Sum of 564 and 374:

374 + 564 = 938.

Question 9.

4.93 + 27.5 + 61.04 = ____

Answer:

4.93 + 27.5 + 61.04 = 93.47.

Explanation:

Sum of 4.93, 27.5 and 61.04:

4.93 + 27.5 + 61.04 = 93.47.

Question 10.

890 – 255 = 635

635 + 255 = ______

Answer:

635 + 255 = 890.

Explanation:

Sum of 635 and 255:

890 – 255 = 635

=> 635 + 255 = 890.

**Add.
**Question 11.

7.34 + 0.57 + 4.56 = _________

Answer:

7.34 + 0.57 + 4.56 = 12.47.

Explanation:

Sum of 7.34, 0.57 and 4.56:

7.34 + 0.57 + 4.56 = 12.47.

Question 12.

57.79 + 10.21 + 82.5 = _____

Answer:

57.79 + 10.21 + 82.5 = 150.50.

Explanation:

Sum of 57.79, 10.21 and 82.5:

57.79 + 10.21 + 82.5 =150.50.

**Add. Tell which strategy you used. Explain why you used it.
**Question 13.

74.24 + 14.06 = ________

Which strategy did you choose? _________________________________________

Why? ___________

Answer:

74.24 + 14.06 = 88.30.

Explanation:

Strategy used is addition because to find the sum of 74.24 and 14.06.

74.24 + 14.06 = 88.30.

**Subtract.
**Question 14.

584 – 273 ____

Answer:

584 – 273 = 311.

Explanation:

DifferenceÂ between 584 and 273:

584 – 273 = 311.

Question 15.

24.74 – 10.13 _____

Answer:

24.74 – 10.13 = 14.61.

Explanation:

DifferenceÂ between 24.74 and 10.13:

24.74 – 10.13 = 14.61.

Question 16.

375.07 – 88.12 ____

Answer:

375.07 – 88.12 = 286.95.

Explanation:

DifferenceÂ between 375.07 and 88.12:

375.07 – 88.12 = 286.95.

Question 17.

208 – 53 _____

Answer:

208 – 53 = 155.

Explanation:

DifferenceÂ between 208 and 53:

208 – 53 = 155.

Question 18.

67.21 – 25.9 ____

Answer:

67.21 – 25.9 = 41.31.

Explanation:

DifferenceÂ between 67.21 andÂ 25.9:

67.21 – 25.9 = 41.31.

Question 19.

864.23 – 298.27 ____

Answer:

864.23 – 298.27 = 565.96.

Explanation:

DifferenceÂ between 864.23 and 298.27:

864.23 – 298.27 = 565.96.

**Subtract.
**Question 20.

16.3 – 6.2 = ____

Answer:

16.3 – 6.2 = 10.1.

Explanation:

Difference between 16.3 and 6.2:

16.3 – 6.2 = 10.1.

Question 21.

86.57 – 21.82 = ____

Answer:

86.57 – 21.82 = 64.75.

Explanation:

Difference between 86.57 and 21.82:

86.57 – 21.82 = 64.75.

**Subtract. Tell which strategy you used. Explain why you used it.
**Question 22.

65.90 – 30.50 = ____

Which strategy did you choose? ______

Why? ______

Answer:

65.90 – 30.50 = 35.40.

Explanation:

Strategy used is subtraction because to find the difference between 65.90 and 30.50.

65.90 – 30.50 = 35.40.

**Solve.
**Question 23.

The Ruiz family, 2 adults and 2 children, visit the science museum. The Brinker family, 1 adult and 3 children, visit the zoo. Each family has $60.00 to spend on admission. Which family will spend less on admission?

Answer:

The Brinker family will spend less on admission.

Explanation:

Cost of adult admission for visit the science museum = $15.00

Cost of children admission for visit the science museum = $10.00

Number of adults in Ruiz family for visit the science museumÂ = 2.

Number of children in Ruiz familyÂ for visit the science museumÂ = 2.

Total cost for admission for visit the science museum of Ruiz family = (Cost of adult admission for visit the science museum Ã— Cost of adult admission for visit the science museum) + (Number of children in Ruiz familyÂ for visit the science museum Ã— Cost of children admission for visit the science museum)

= (2 Ã— $15) + (2 Ã— $10)

= $30 + $20

= $50.

Cost of adult admission for visit the zoo = $13.50.

Cost of children admission for visit the zoo = $9.50.

Number of adults in Brinker family for visit the zoo = 1.

Number of children in Brinker family for visit the zoo = 3.

Total cost for admission for visit the zoo of Brinker family = (Cost of adult admission for visit the zoo Ã— Number of adults in Brinker family for visit the zoo) + (Cost of children admission for visit the zoo Ã— Number of children in Brinker family for visit the zoo)

= (1 Ã— $13.50) + (2 Ã— $9.50)

= $13.50 + $19.00

= $32.50.

Each family has $60.00 to spend on admission.

Comparison:

Total cost for admission for visit the science museum of Ruiz family = $50.

Total cost for admission for visit the zoo of Brinker family = $32.50.

Difference:

$60 – $50 = $10.

$60 – $32.50 = $27.50.

Question 24.

A bird-watcher measured the heart rate of a blue-throated hummingbird at 1,260 beats per minute. She read that an inactive hummingbird may have a heart rate as low as 50 beats per minute. What is the difference between these heart rates?

Answer:

1,210 is the difference between these heart rates.

Explanation:

Heart rate of a blue-throated hummingbird =Â 1,260 beats per minute.

Heart rate of an inactive hummingbird = 50 beats per minute.

Difference:

Heart rate of a blue-throated hummingbird – Heart rate of an inactive hummingbird

= 1,260 – 50

= 1,210.