McGraw Hill Math Grade 5 Chapter 2 Lesson 11 Answer Key Problem Solving: Multistep Problems

All the solutions provided in McGraw Hill Math Grade 5 Answer Key PDF Chapter 2 Lesson 11 Problem Solving: Multistep Problems are as per the latest syllabus guidelines.

McGraw-Hill Math Grade 5 Answer Key Chapter 2 Lesson 11 Problem Solving: Multistep Problems

Solve.
Question 1.
A family of 2 adults and 2 children has $30.00 to spend on roller coaster rides. Do they also have enough money for each person to buy a Mexican grilled corn? Explain.
McGraw Hill Math Grade 5 Chapter 2 Lesson 11 Answer Key Problem Solving Multistep Problems 1
Answer:
Yes, they have enough money because total cost of to spend on roller coaster rides = $27.90 which is less than the amount they have to spend $30.

Explanation:
Cost of adult coaster ride = $7.75.
Cost of children coaster ride = $4.50.
Cost of each Mexican grilled corn = $0.85.
Number of adults in a family = 2.
Number of children in a family = 2.
Amount of money they have to spend = $30.
Cost of all coaster rides = (Cost of adult coaster ride × Number of adults in a family) + (Cost of children coaster ride × Number of children in a family)
= ($7.75 × 2) + ($4.50 × 2)
= $15.50 + $9.00
= $24.50.
Cost of four Mexican grilled corn = 4 × Cost of each Mexican grilled corn
= 4 × $0.85
= $3.40.
Total cost of to spend on roller coaster rides = Cost of all coaster rides + Cost of four Mexican grilled corn
= $24.50 + $3.40
= $27.90.

Question 2.
Teri put four large bottles of water into a grocery bag. Each bottle weighs 2.19 pounds. In another bag, Teri put three cans of tomatoes. Each can weighs 1.75 pounds. Which bag weighs less?
______________________________________________
How much less? _________
Answer:
Total weight of cans of tomatoes is less by 3.51 pounds than total weight of bottles of water .

Explanation:
Weight of each bottle of water= 2.19 pounds.
Number of large bottles of water in bag = 4.
Total weight of bottles of water = Weight of each bottle of water × Number of large bottles of water in bag
= 2.19 × 4
= 8.76 pounds.
Weight of each can of tomatoes = 1.75 pounds.
Number of can of tomatoes = 3.
Total weight of cans of tomatoes = Weight of each can of tomatoes × Number of can of tomatoes
= 1.75 × 3
= 5.25 pounds.
Difference:
Total weight of bottles of water – Total weight of cans of tomatoes
= 8.76 – 5.25
= 3.51 pounds.

Question 3.
JT has a small computer on his bike that tracks the number of miles he travels. Last Saturday, he traveled 4.23 miles to band practice, 3.72 miles to meet his friends, and 5.42 miles home. How many miles did he travel in all?
Answer:
Total number of miles he travels = 13.37.

Explanation:
Number of miles he travels on Saturday to band practice = 4.23.
Number of miles he travels on Saturday to meet his friends = 3.72.
Number of miles he travels on Saturday to home = 5.42.
Total number of miles he travels = Number of miles he travels on Saturday to band practice +
Number of miles he travels on Saturday to meet his friends + Number of miles he travels on Saturday to home
= 4.23 + 3.72 + 5.42
= 7.95 + 5.42
= 13.37.

Leave a Comment

Scroll to Top
Scroll to Top