McGraw Hill Math Grade 5 Chapter 2 Lesson 5 Answer Key Models for Adding Decimals

All the solutions provided in McGraw Hill Math Grade 5 Answer Key PDF Chapter 2 Lesson 5 Models for Adding Decimals are as per the latest syllabus guidelines.

McGraw-Hill Math Grade 5 Answer Key Chapter 2 Lesson 5 Models for Adding Decimals

Draw number lines or grids to help you solve the following addition problems.
Question 1.
1.30 + 0.70 + 0.45 = 2.45
Answer:
1.30 + 0.70 + 0.45 = 2.45.
Explanation:
Sum of 1.30, 0.70 and 0.45:
1.30 + 0.70 + 0.45
= 2.00 + 0.45
= 2.45.

Question 2.
1.45 + 0.50 + 0.65 = ______
Answer:
1.45 + 0.50 + 0.65 = 2.60.

Explanation:
Sum of 1.45, 0.50 and 0.65:
1.45 + 0.50 + 0.65
= 1.95 + 0.65
= 2.60.

Question 3.
1.04 + 0.6 + 0.45 = ____
Answer:
1.04 + 0.6 + 0.45 = 2.09.

Explanation:
Sum of 1.04 , 0.6 and  0.45:
1.04 + 0.6 + 0.45
= 1.64 + 0.45
= 2.09.

Question 4.
6.20 + 4.71 + 0.28 = ____
Answer:
6.20 + 4.71 + 0.28 = 11.19.

Explanation:
Sum of 6.20, 4.71 and 0.28:
6.20 + 4.71 + 0.28
= 10.91 + 0.28
= 11.19.

Question 5.
2.25 + 0.05 + 0.75 + 0.30 = ____
Answer:
2.25 + 0.05 + 0.75 + 0.30 = 3.35.

Explanation:
Sum of 2.25, 0.05, 0.75 and 0.30:
2.25 + 0.05 + 0.75 + 0.30
= 2.30 + 0.75 + 0.30
= 3.05 + 0.30
= 3.35.

Question 6.
Ellen bought mushrooms for $1.49, beans for $1.19, and a dozen eggs for $2.32. Describe one way to find how much Ellen spent.
Answer:
Amount of money spent by Ellen = $5.00.

Explanation:
Cost of mushrooms Ellen bought = $1.49.
Cost of beans Ellen bought = $1.19.
Cost of a dozen eggs Ellen bought = $2.32.
Amount of money spent by Ellen = Cost of mushrooms Ellen bought + Cost of beans Ellen bought + Cost of a dozen eggs Ellen bought
= $1.49 + $1.19 + $2.32
= $2.68 + $2.32
= $5.00.

Leave a Comment

Scroll to Top
Scroll to Top