Practice questions available in **McGraw Hill Math Grade 2 Answer Key PDF Chapter 5 Test **will engage students and is a great way of informal assessment.

## McGraw-Hill Math Grade 2 Chapter 5 Test Answer Key

**Write the sum**

Question 1.

28 + 34 = ____________

34 + 28 = ____________

Answer:

28 + 34 = 62

34 + 28 = 62

Explanation:

The order of the addends may differ but the sum will remain same.

Question 2.

58 + 13 = ____________

13 + 58 = ____________

Answer:

58 + 13 = 71

13 + 58 = 71

Explanation:

The order of the addends may differ but the sum will remain same.

Question 3.

44 + 23 + 11 = ____________

23 + 11 + 44 = ____________

Answer:

44 + 23 + 11 = 78

23 + 11 + 44 = 78

Explanation:

The order of the addends may differ but the sum will remain same.

Question 4.

228 + 37 + 9 = ____________

37 + 9 + 228 = ____________

Answer:

228 + 37 + 9 = 274

37 + 9 + 228 = 274

Explanation:

The order of the addends may differ but the sum will remain same.

**Use subtraction to find the missing addend. Write the missing addend.**

Question 5.

423 + __________ = 836

Answer:

423 + 413 = 836

Explanation:

423 + ? = 836

Subtract the addend from the sum

836 – 423 = ?

The difference is the missing addend

836 – 423 = 413

So, the missing addend is 413

Therefore, 836 + 423 = 413

Question 6.

242 + ___________ = 739

Answer:

242 + 497 = 739

Explanation:

242 + ? = 739

Subtract the addend from the sum

739 – 242 = ?

The difference is the missing addend

739 – 242 = 497

So, the missing addend is 497

Therefore, 242 + 497 = 739.

Question 7.

671 + __________ = 948

Answer:

671 + 277 = 948

Explanation:

671 + ? = 948

Subtract the addend from the sum

948 – 671 = ?

The difference is the missing addend

948 – 671 = 277

So, the missing addend is 277

Therefore, 671 + 277 = 948.

Question 8.

396 + __________ = 600

Answer:

396 + 204 = 600

Explanation:

396 + ? = 600

Subtract the addend from the sum

600 – 396 = ?

The difference is the missing addend

600 – 396 = 204

So, the missing addend is 204

Therefore, 396 + 204 = 600.

**Add. Write the sum.**

Question 9.

Answer:

Explanation:

We can add going up and we can add going down

We group numbers as we add

The sum of 19, 25, 11 and 33 is 88.

Question 10.

Answer:

Explanation:

We can add going up and we can add going down

We group numbers as we add

The sum of 27, 15 and 28 is 70.

**Use mental math to add or subtract. Write the sum or difference.**

Question 11.

Answer:

Explanation:

Use mental math and add only tens

20 + 40 = 60

The sum of 428 and 40 is 468

Question 12.

Answer:

Explanation:

Use mental math and add only hundreds

300 + 400 = 700

So, the sum of 300 and 471 is 771.

Question 13.

Answer:

Explanation:

Use mental math and add only hundreds

500 + 200 = 700

So, the sum of 583 and 200 is 783.

Question 14.

Answer:

Explanation:

Use mental math and subtract only tens

80 – 30 = 50

So, the difference of 483 and 30 is 453.

Question 15.

Answer:

Explanation:

Use mental math and subtract only hundreds

700 – 600 = 100

So, the difference of 718 and 600 is 118.

Question 16.

Answer:

Explanation:

Use mental math and subtract only hundreds

700 – 100 = 600

So, he difference of 700 and 100 is 600.

**Solve**

Question 17.

A store had 322 shirts. 198 shirts were sold. How many shirts are left in the store?

Answer:

Explanation:

A store had 322 shirts

198 shirts were sold

Subtract to find the number of shirts left

322 – 198 = 124

So, 124 shirts are left in the store.