Texas Go Math Grade 7 Module 2 Quiz Answer Key

Refer to our Texas Go Math Grade 7 Answer Key Pdf to score good marks in the exams. Test yourself by practicing the problems from Texas Go Math Grade 7 Module 2 Quiz Answer Key.

Texas Go Math Grade 7 Module 2 Quiz Answer Key

Texas Go Math Grade 7 Module 2 Ready to Go On? Answer Key

2.1 Unit Rates

Find each unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

Question 1.
$140 for 18 ft2 _____________
Answer:
140 ÷ 18 ≈ $7.78 per ft2

Grade 7 Go Math Module 2 Quiz Answer Key Question 2.
$2.99 for 14 lb ______________
Answer:
2.99 ÷ 14 ≈ $0.21 per lb

Circle the better deal in each pair. Then give the unit rate for the better deal.

Question 3.
\(\frac{\$ 56}{25 \mathrm{gal}}\) or \(\frac{\$ 32.05}{15 \mathrm{gal}}\) ____________
Answer:
56 ÷ 25 = $2.24 per gal
32.05 ÷ 15 ≈ $2.14 per gal
First deal is better.

Question 4.
\(\frac{\$ 160}{5 \mathrm{~g}}\) or \(\frac{\$ 315}{9 \mathrm{~g}}\) ____________
Answer:
160 ÷ 5 = $32 per gram
315 ÷ 9 = $35 per gram
First deal is better.

2.2 Constant Rates of Change

Question 5.
The table shows the amount of money Tyler earns for mowing lawns. Is the relationship a proportional relationship? Why or why not?
Texas Go Math Grade 7 Module 2 Quiz Answer Key 1
Answer:
\(\frac{\text { Amount Earned }(\$)}{\text { Number of Lawns }}: \frac{15}{1}=15 \quad \frac{30}{2}=15 \quad \frac{48}{3}=16\)
We can stop here because the constants are not equal. Thus, the relationship is not proportional.

Texas Go Math Grade 7 Module 2 Quiz Answers Question 6.
On a recent day, 8 euros were worth $9 and 24 euros were worth $27. Write an equation of the form y = kx to show the relationship between the number of euros and the value in dollars.
_____________ , where y is dollars and x is euros
Answer:
\(\frac{9}{8}\) = 1.125
\(\frac{27}{24}\) = \(\frac{9}{8}\) = 1.125
k = 1.125
y = 1.125 x

2.3 Proportional Relationships and Graphs

Question 7.
The graph shows the number of servings in different amounts of frozen yogurt listed on a carton. Write an t equation that gives the number of servings y in x pints.
Texas Go Math Grade 7 Module 2 Quiz Answer Key 2
Answer:
The relationship is obviously proportional. Thus. we only need 1 point to determine the constant.
\(\frac{5}{2}\) = 2.5
y = 2.5x

Question 8.
A refreshment stand makes 2 large servings of frozen yogurt from 3 pints. Add the line to the graph and write 2 its equation.
Answer:
\(\frac{2}{3}\) servings per pint Equation: y = \(\frac{2}{3}\) x.
Texas Go Math Grade 7 Module 2 Quiz Answer Key 6

Essential Question

7th Grade Proportional Relationships Quiz Pdf Answer Key Question 9.
How can you use rates to determine whether a situation is a proportional relationship?
Answer:
Rates need to be equal for a relationship to be proportional.

Texas Go Math Grade 7 Module 2 Mixed Review Texas Test Prep Answer Key

Selected Response

Question 1.
Kori spent $46.20 on 12 gallons of gasoline. What was the price per gallon?
A. $8. 35
B. $3.85
C. $2.59
D. $0.26
Answer:
B. $3.85

46.20 ÷ 12 = 3.85$ per gallon

Question 2.
A rabbit can run 35 miles per hour. A fox can run 21 miles in half an hour. Which animal is faster, and by how much?
A. The rabbit is faster by 7 miles per hour.
B. The fox is faster by 7 miles per hour.
C. The rabbit is faster by 14 miles per hour.
D. The fox is faster by 14 miles per hour.
Answer:
C. The rabbit is faster by 14 miles per hour.

The rabbit runs can run more miles per hour, which means he is faster.
35 – 21 = 14
The rabbit is faster by 14 miles per flour.

Question 3.
A pet survey found that the ratio of dogs to cats is \(\frac{2}{5}\). Which proportion shows the number of dogs if the number of cats is 140?
Texas Go Math Grade 7 Module 2 Quiz Answer Key 3
Answer:
Texas Go Math Grade 7 Module 2 Quiz Answer Key 7

Question 4.
What is the cost of 2 kilograms of flour, if 3 kilograms cost $4.86 and the unit price for each package of flour is the same?
A. $0.81
B. $2.86
C. $3.24
D. $9.72
Answer:
C. 3.24

First, notice that 2 is equal to \(\frac{2}{3}\) of 3. Thus, price of 2 kilograms will be \(\frac{2}{3}\) of the price of 3 kilograms.
4.86 × \(\frac{2}{3}\) = 3.24
The price of 2 kilograms of flour is $3.24.

Question 5.
One gallon of paint covers about 450 square feet. How many square feet will 1.5 gallons of paint cover?
A. 300 ft2
B. 451.5 ft2
C. 675 ft2
D. 900 ft2
Answer:
C. 675 ft2

First, notice that 1.5 is equal to 1 × 1.5. Thus, 1.5 gallons of paint will cover 1.5 × 450 (how much 1-gallon covers).
1.5 × 450 = 675
1.5 gallons will cover 675 ft2.

Texas Go Math Grade 7 Module 2 Quiz Answer Key Question 6.
The graph shows the relationship between the late fines the library charges and the number of days late.
Texas Go Math Grade 7 Module 2 Quiz Answer Key 4
What is an equation for the relationship?
A. y = 0.25x
B. y = 0.40x
C. y = 0.50x
D. y = 0.75x
Answer:
A. y = 0.25x

First, notice that points form a line. Thus, we will need only one point to determine the equation of the relationship.
y ÷ x = 0.5 ÷ 2 = 0.25
The equation of a relationship is y = 0.25x.

Gridded Response

Grade 7 Module 2 End of Module Assessment Answer Key Question 7.
School is 2 miles from home along a straight road, The table shows your distance from home as you walk home at a constant rate. Give the constant of proportionality as a decimal.
Texas Go Math Grade 7 Module 2 Quiz Answer Key 5
Answer:
From the given table you can see that the distance from home is not proportional to time, but the distance from school is proportional to time Using the equation y = kx, the formula for the constant of proportionality is:
k = \(\frac{2-y}{x}\)
Determine the value of k or the constant of proportionality.
Texas Go Math Grade 7 Module 2 Quiz Answer Key 8
The constant of proportionality is 0.05.

Leave a Comment

Scroll to Top
Scroll to Top