Refer to our Texas Go Math Grade 5 Answer Key Pdf to score good marks in the exams. Test yourself by practicing the problems from Texas Go Math Grade 5 Lesson 13.6 Answer Key Metric Measures.

## Texas Go Math Grade 5 Lesson 13.6 Answer Key Metric Measures

**Essential Question
**How can you compare and convert metric units?

Answer:

To convert from one unit to another within the metric system usually means moving a decimal point. If you can remember what the prefixes mean, you can convert within the metric system relatively easily by simply multiplying or dividing the number by the value of the prefix.

**Unlock the Problem**

Using a map, Alex estimates the distance between his house and his grandparent’s house to be about 15,000 meters. About how many kilometers away from his grandparent’s house does Alex live?

The metric system is based on place value. Length, capacity, and mass each have a base unit (meter, liter, or gram) and use prefixes to show the relationship between larger and smaller units.

One Way Conversions Convert 15,000 meters to kilometers.

Step 1

Find the relationship between the units.

There are 1,000 meters in 1 kilometer.

Step 2

Determine the operation to be used.

I am converting from a meter unit to a Kilometer unit, so I will divide.

Step 3

Convert

So,

Alex’s house is 15 kilometers from his grand parent’s house.

**Math Talk**

**Mathematical Processes**

Choose two units in the chart. Explain how the two units are related.

Answer:

The given chart is:

Now,

From the given chart,

We can observe that

The two units are: Kilogram and Gram

Now,

We know that,

The relationship between 2 units are:

1 Kilogram = 1,000 Grams

Hence, from the above,

We can conclude that

The relationship between 2 units are:

1 Kilogram = 1,000 Grams

**Another Way**

Use a diagram.

Jamie made a bracelet 1.8 decimeters long. How many millimeters long is Jamie’s bracelet?

Convert 1.8 decimeters to millimeters.

Step 1

Show 1.8 decimeters.

Since the unit is decimeters, place the decimal point so that decimeters are the whole number unit.

Step 2

Convert.

Cross out the decimal point and rewrite it so that millimeters will be the whole number unit. Write a zero to the left of the decimal point to complete the whole number.

So,

1 decimeter = 100 millimeters

Step 3

Record the value with the new unit.

1.8 dm = 180 mm

So,

Jamie’s bracelet is 180 millimeters long.

**Try This! Complete the equation to show the conversion.**

A.

Convert 247 milligrams to centigrams, decigrams, and grams.

Are the units being converted to a larger unit or a smaller unit?

Answer:

The units are being converted to a smaller unit

Should you multiply or divide to convert?

Answer:

You should divide to convert

Now,

247 mg ÷ 10 = 24.7 cg

247 mg ÷ 100 = 2.47 dg

247 mg ÷ 1,000 = 0.247 g

B. Convert 3.9 hectoliters to dekaliters, liters, and deciliters.

Are the units being converted to a larger unit or a smaller unit?

Answer:

The units are being converted to a larger unit

Should you multiply or divide to convert?

Answer:

You should multiply to convert

Now,

3.9 hL × 10 = 39 daL

3.9hL × 100 = 390 L

3.9 hL × 1,000 = _3,900 dL

**Share and Show**

**Complete the equation to show the conversion.**

Question 1.

8.47 L 10 = ____ dL

8.47 L 10 = ____ cL

8.47 L 1,000 = ____ mL

Answer:

We know that,

1 Liter = 10 Deciliters

1 Liter = 100 Centiliters

1 Liter = 1,000 Milliliters

Hence, from the above,

We can conclude that

8.47 L × 10 = 84.7 dL

8.47 L × 100 = 847 cL

8.47 L × 1,000 = 8,470 mL

Think: Are the units being converted to a larger unit or a smaller unit?

Answer:

If the units are converted from a larger unit to a smaller unit, divide

If the units are converted from a smaller unit to a larger unit, multiply

Question 2.

9,824 dg 10 = ___ g

9,824 dg 100 = ___ dag

9,824 dg 1,000 = __ hg

Answer:

We know that,

1 dg = 0.1 g

1 dg = 0.01 dag

1 dg = 0.001 hg

Hence, from the above,

We can conclude that

9,824 dg ÷ 10 = 982.4 g

9,824 dg ÷ 100 = 98.24 dag

9,824 dg ÷ 1,000 = _9.824 hg

**Convert.
**Question 3.

4,250 cm = ____ m

Answer:

We know that,

1 cm = 0.01 m

So,

4,250 cm = 4,250 × 0.01

= 42.5 m

Hence, from the above,

We can conclude that

4,250 cm = 42.5 m

Question 4.

6,000 mL = ____ L

Answer:

We know that,

1 mL = 0.001 L

So,

6,000 mL = 6,000 × 0.001 L

= 6 L

Hence, from the above,

We can conclude that

6,000 mL = 6 L

Question 5.

4 dg = ____ cg

Answer:

We know that,

1 dg = 10 CG

So,

4 dg = 4 × 10 CG

= 40 CG

Hence, from the above,

We can conclude that

4 dg = 40 CG

**Problem Solving**

**Practices Copy and Solve Compare. Write <, >, or =.**

Question 6.

32 hg 3.2 kg

Answer:

We know that,

1 kg = 10 hg

So,

3.2 kg = 3.2 × 10 hg

= 32 hg

So,

32 hg = 32 hg

Hence, from the above,

We can conclude that

Question 7.

6 km 660 m

Answer:

We know that,

1 km = 1,000 m

So,

6 km = 6 × 1,000 m

= 6,000 m

So,

6,000 m > 660 m

Hence, from the above,

We can conclude that

Question 8.

525 mL 525 cL

Answer:

We know that,

1 mL = 0.1 cL

So,

525 mL = 525 × 0.1 cL

= 52.5 cL

So,

52.5 cL < 525 cL

Hence, from the above,

We can conclude that

Question 9.

**Analyze** How can you compare 4.25 decimeters and 4.25 centimeters without converting?

Answer:

We know that,

1 dm = 10 cm

So,

4.25 decimeters = 4.25 × 10 centimeters

= 42.5 centimeters

So,

42.5 cm > 4.25 cm

Hence, from the above,

We can conclude that

4.25 decimeters are greater than 4.25 centimeters

**Problem Solving**

**For 10-11, use the table.**

Question 10.

**Multi-Step** Kelly made one batch of peanut and pretzel snack mix. How many grams does she need to add to the snack mix to make 2 kilograms?

Answer:

It is given that

Kelly made one batch of peanut and pretzel snack mix

Now,

The given table is:

Now,

From the above table,

We can observe that

The weight of one batch of peanut and pretzel snack mix is: 1,425 g

Now,

We know that,

1 kg = 1,000 g

So,

2 kg = 2,000 g

Now,

According to the given information,

The number of grams does Kelly needed to add to the snack mix to make 2 kilograms = 2,000 – 1,425

= 575 grams

Hence, from the above,

We can conclude that

The number of grams does Kelly needed to add to the snack mix to make 2 kilograms is: 575 grams

Question 11.

**H.O.T. Multi-Step** Kelly plans to take juice on her camping trip. Which will hold more juice, 8 cans or 2 bottles? How much more?

Answer:

It is given that

Kelly plans to take the juice on her camping trip

Now,

The given table is:

Now,

From the above,

We can observe that

The capacity of 1 can of juice is: 150 mL

The capacity of 1 bottle of juice is: 2 L

Now,

We know that,

1 L = 1,000 mL

So,

2 L = 2 × 1,000 mL

= 2,000 mL

So,

150 mL < 2,000 mL

Now,

The difference between the capacities of a can of juice and a bottle of the juice = 2,000 – 150

= 1,850 mL

Hence, from the above,

We can conclude that

1 bottle of juice will hold more juice

The bottle of juice holds 1,850 mL more than the can of the juice

**Daily Assessment Task**

**Fill in the bubble completely to show your answer.**

Question 12.

**Apply** A snowboard instructor has 4.2 liters of liquid wax for waxing snowboards. If she uses 1 milliliter for each snowboard, how many snowboards can she wax?

(A) 4

(B) 42

(C) 420

(D) 4,200

Answer:

It is given that

A snowboard instructor has 4.2 liters of liquid wax for waxing snowboards

Now,

We know that,

1 Liter = 1,000 mL

So,

The given amount of liquid wax for waxing snowboards = 4.2 ×1,000 mL

= 4,200 mL

So,

The number of snowboards can the snowboard instructor can wax = \(\frac{4,200}{1}\)

= 4,2000 snowboards

Hence, from the above,

We can conclude that

The number of snowboards can the snowboard instructor can wax is:

Question 13.

Daija wants to trim 3.5 centimeters from her hair. How should she move the decimal point to convert this number to millimeters?

(A) 1 place to the left

(B) 1 place to the right

(C) 2 places to the left

(D) 2 places to the right

Answer:

It is given that

Daija wants to trim 3.5 centimeters from her hair

Now,

We know that,

1 centimeter = 10 millimeter

So,

3.5 centimeters = 3.5 × 10

= 35 mm

Hence, from the above,

We can conclude that

The way Daija moves the decimal point to convert this number to millimeters is:

Question 14.

**Multi-Step** Vincent mixed 500 grams of raisins, 400 grams of dried cranberries, and 300 grams of almonds to make Trail Mix. How many grams of cashews must he add to make 2 kilograms of Trail Mix?

(A) 140 grams

(B) 200 grams

(C) 800 grams

(D) 1,200 grams

Answer:

It is given that

Vincent mixed 500 grams of raisins, 400 grams of dried cranberries, and 300 grams of almonds to Make Trail Mix

So,

The total amount of Trail Mix = 500 + 400 + 300

= 1,200 grams

Now,

We know that,

1 kilogram = 1,000 grams

So,

2 kilograms = 2,000 grams

Now,

The number of grams of cashews must be added to make 2 kilograms of Trail Mix = 2,000 – 1,200

= 800 grams

Hence, from the above,

We can conclude that

The number of grams of cashews that must be added to make 2 kilograms of Trail Mix is:

**Texas Test Prep**

Question 15.

Monica has 426 millimeters of fabric. How many centimeters of fabric does Monica have?

(A) 4,260 centimeters

(B) 42.6 centimeters

(C) 4.26 centimeters

(D) 0.426 centimeters

Answer:

It is given that

Monica has 426 millimeters of fabric

Now,

We know that,

1 millimeter = 0.1 centimeter

So,

426 millimeters = 426 × 0.1 centimeter

= 42.6 centimeters

Hence, from the above,

We can conclude that

The number of centimeters of fabric does Monica have is:

### Texas Go Math Grade 5 Lesson 13.6 Homework and Practice Answer Key

**Convert.**

Question 1.

350 cm = ___ m

Answer:

We know that,

1 cm = 0.01 m

So,

350 cm = 350× 0.01

= 3.5 m

Hence, from the above,

We can conclude that

350 cm = 3.5 m

Question 2.

4,000 mL = __ L

Answer:

We know that,

1 mL = 0.001 L

So,

4,000 mL = 4,000 × 0.001

= 4 L

Hence, from the above,

We can conclude that

4,000 mL = 4 L

Question 3.

62 dg = ____ cg

Answer:

We know that,

1 dg = 10 cg

So,

62 dg = 62 × 10

= 620 cg

Hence, from the above,

We can conclude that

62 dg = 620 cg

Question 4.

9 m = ___ mm

Answer:

We know that,

1 m = 1,000 mm

So,

9 m = 9 × 1,000

= 9,000 mm

Hence, from the above,

We can conclude that

9 m = 9,000 mm

Question 5.

150 g = ___ hg

Answer:

We know that,

1 g = 0.01 hg

So,

150 g = 150 × 0.01 hg

= 1.5 hg

Hence, from the above,

We can conclude that

150 g = 1.5 hg

Question 6.

16 L = __ hL

Answer:

We know that,

1 L = 0.01 hL

So,

16 L = 16 × 0.01 hL

= 0.16 hL

Hence, from the above,

We can conclude that

16 L = 0.16 hL

**Compare. Write <, >, or .**

Question 7.

6 km 54,000 mm

Answer:

We know that,

1 km = 10,00,000 mm

So,

6 km= 6 × 10,00,000 mm

= 60,00,000 mm

So,

60,00,000 mm > 54,000 mm

Hence, from the above,

We can conclude that

Question 8.

3 KL 30,000 L

Answer:

We know that,

1 kL = 1,000 L

So,

3 kL= 3 × 1,000 L

= 3,000 L

So,

3,000 L < 30,000 L

Hence, from the above,

We can conclude that

Question 9.

20g 0.02 kg

Answer:

We know that,

1 g = 0.001 Kg

So,

20 g= 20 × 0.001 Kg

= 0.02 kg

So,

0.02 g = 0.02 g

Hence, from the above,

We can conclude that

Question 10.

52L 5,200 mL

Answer:

We know that,

1 L = 1,000 mL

So,

52 L= 52 × 1,000 mL

= 52,000 mL

So,

52,000 mL > 5,200 mL

Hence, from the above,

We can conclude that

Question 11.

14m 140 cm

Answer:

We know that,

1 m = 100 cm

So,

14 m= 14 × 100 cm

= 1,400 cm

So,

1,400 cm > 140 cm

Hence, from the above,

We can conclude that

Question 12.

312 mg 312 dg

Answer:

We know that,

1 mg = 0.01 dg

So,

312 mg= 312 × 0.01 dg

= 3.12 dg

So,

3.12 dg < 312 dg

Hence, from the above,

We can conclude that

Question 13.

Is 25 milligrams lighter or heavier than 25 centigrams? Explain how you know.

Answer:

We know that,

1 mg = 0.1 cg

So,

25 mg = 25 × 0.1 cg

= 2.5 cg

So,

2.5 cg < 25 cg

Hence, from the above,

We can conclude that

25 milligrams is lighter than 25 centigrams

**Problem Solving**

Question 14.

Lucy and Donavan measured the length of the school garden. Lucy’s measurement is 11.3 meters and Donavan’s measurement is 113 centimeters. Could both be correct? Explain.

Answer:

It is given that

Lucy and Donavan measured the length of the school garden. Lucy’s measurement is 11.3 meters and Donavan’s measurement is 113 centimeters

Now,

We know that,

1 meter = 100 centimeters

So,

11.3 meters = 11.3 × 100 centimeters

= 1,130 centimeters

So,

1,130 centimeters > 113 centimeters

Hence, from the above,

We can conclude that

Lucy and Donavan are not correct

Lucy’s measurement is greater than Donavan’s measurement

Question 15.

Shanika makes 2,800 milliliters of chicken soup for a dinner party. She needs 3.5 liters. How many more milliliters does Shanika need to make? How many liters is that?

Answer:

It is given that

Shanika makes 2,800 milliliters of chicken soup for a dinner party. She needs 3.5 liters

Now,

We know that,

1 L = 1,000 mL

So,

2,800 mL = 2,800 × \(\frac{1}{1,000}\)

= 280 L

3.5 L = 3.5 × 1,000

= 3,500 mL

So,

The number of more milliliters does Shanika need to make = 3,500 – 2,800

= 700 mL

= 700 × \(\frac{1}{1,000}\) L

= 70 L

Hence, from the above,

We can conclude that

The number of more milliliters does Shanika need to make is: 700 mL (or) 70 L

**Texas Test Prep**

**Lesson Check**

**Fill in the bubble completely to show your answer.**

Question 16.

Jordan has 3.2 liters of paint left after painting the scenery for the school play. How can she convert this number to find how many milliliters of paint she has left?

(A) Multiply by 100.

(B) Multiply by 1,000.

(C) Divide by 100.

(D) Divide by 1,000.

Answer:

It is given that

Jordan has 3.2 liters of paint left after painting the scenery for the school play

Now,

We know that,

1 L = 1,000 mL

So,

3.2 L = 3.2 × 1,000 mL

Hence, from the above,

We can conclude that

Jordan can convert this number to find the number of milliliters of paint she has left by:

Question 17.

Martin needs to ship a box that weighs 12,000 grams. How should he move the decimal point to convert this number to kilograms?

(A) 2 places to the right

(B) 3 places to the right

(C) 2 places to the left

(D) 3 places to the left

Answer:

It is given that

Martin needs to ship a box that weighs 12,000 grams

Now,

We know that,

1 kg = 1,000 grams

So,

12,000 grams = 12,000 × \(\frac{1}{1,000}\)

= 12 kg

Hence, from the above,

We can conclude that

Martin has to move the decimal point to convert this number to kilograms by:

Question 18.

Akeem has 24 meters of rope. Which of the following lengths is equal to 24 meters?

(A) 0.024 kilometer

(B) 0.24 kilometer

(C) 2.4 kilometers

(D) 240 kilometers

Answer:

It is given that

Akeem has 24 meters of rope

Now,

We know that,

1 meter = 0.001 kilometers

So,

24 meters = 24 × 0.001 kilometers

= 0.024 kilometes

Hence, from the above,

We can conclude that

The following lengths that is equal to 24 meters is:

Question 19.

A pastry chef bought a 0.26-liter container of vanilla extract for baking. If she uses 1 milliliter of vanilla in each batch of pastries, how many batches can she make?

(A) 2,600

(B) 260

(C) 26

(D) 2.6

Answer:

It is given that

A pastry chef bought a 0.26-liter container of vanilla extract for baking and she uses 1 milliliter of vanilla in each batch of pastries

Now,

We know that,

1 Liter = 1,000 mL

So,

0.26 Liters = 0.26 × 1,000

= 260 mL

So,

The number of batches of vanilla that pastry chef can make = \(\frac{260}{1}\)

= 260 batches

Hence, from the above,

We can conclude that

The number of batches of vanilla that pastry chef can make is:

Question 20.

**Multi-Step** The weight limit for luggage at the airport is 22 kilograms per person. Rico packs two suitcases and finds their weights to be 8,500 grams and 9,200 grams. How many more grams can he pack without going over the weight limit?

(A) 4,300 grams

(B) 5,700 grams

(C) 13,500 grams

(D) 17,700 grams

Answer:

It is given that

The weight limit for luggage at the airport is 22 kilograms per person. Rico packs two suitcases and finds their weights to be 8,500 grams and 9,200 grams

Now,

We know that,

1 kilogram = 1,000 grams

So,

The weight limit for luggage at the airport per person in grams = 22 × 1,000

= 22,000 grams

So,

The number of more grams cRico can pack without going over the weight limit = 22,000 – (8,500 + 9,200)

= 22,000 – 17,700

= 4,300 grams

Hence, from the above,

We can conclude that

The number of more grams cRico can pack without going over the weight limit is:

Question 21.

**Multi-Step** The county repairs three sections of a road. The first section is 2.5 kilometers long, the second section is 12 hectometers long, and the third section is 800 meters long. What is the total length of the repaired sections of the road?

(A) 3.5 kilometers

(B) 4.0 kilometers

(C) 4.5 kilometers

(D) 0.5 kilometer

Answer:

It is given that

The county repairs three sections of a road. The first section is 2.5 kilometers long, the second section is 12 hectometers long, and the third section is 800 meters long

Now,

We know that,

1 hm = 0.1 km

1m = 0.001 km

So,

The total length of the repaired sections of the road = 2.5 + (12 × 0.1) + (800 × 0.001)

= 2.5 + 1.2 + 0.8

= 4.5 kilometers

Hence, from the above,

We can conclude that

The total length of the repaired sections of the road is: