McGraw Hill Math Grade 8 Lesson 19.3 Answer Key Finding Missing Angle Measurements

Practice the questions of McGraw Hill Math Grade 8 Answer Key PDF Lesson 19.3 Finding Missing Angle Measurements to secure good marks & knowledge in the exams.

McGraw-Hill Math Grade 8 Answer Key Lesson 19.3 Finding Missing Angle Measurements

Exercises

SOLVE

Question 1.
Fill in the angle measurements for the other seven angles.
McGraw Hill Math Grade 8 Lesson 19.3 Answer Key Finding Missing Angle Measurements 1
∠a = _________
∠b = _________
∠c = _________
∠d = _________
∠e = _________
∠f = _________
∠g = _________
Answer:
∠a = 1080, 
∠b = 720,
∠c = 1080,
∠d = 720,
∠e = 1080, 
∠f =  720, 
∠g = 1080,
∠h = 720, 

Explanation:
Given ∠h = 720, As ∠e = 1800 – 720 = 1080, 
∠h = 720 = ∠f = 720, ∠g = 1800 – 720 = 1080, ∠e = ∠a = 1080,
 ∠b = 1800 – 1080 = 720,  ∠c = ∠g = 1080, ∠d = 1800 – 1080 = 720.
Therefore ∠a = 1080,  ∠b = 720, ∠c = 1080, ∠d = 720,
∠e = 1080,  ∠f =  720,  ∠g = 1080, ∠h = 720..

Question 2:
Angle 3 is 48 degrees. List the measurements of the other seven angles.
McGraw Hill Math Grade 8 Lesson 19.3 Answer Key Finding Missing Angle Measurements 2
∠1 = _________
∠2 = _________
∠3 = _________
∠4 = _________
∠5 = _________
∠6 = _________
∠7 = _________
Answer:
∠1 = 480, 
∠2 = 1320,
∠3 = 480,
∠4 = 1320,
∠5 = 480, 
∠6 =  1320, 
∠7 = 480,
∠8 = 1320, 

Explanation:
Given ∠3 = 480, As ∠4 = 1800 – 480 = 1320, 
∠1 = ∠3 = 480, ∠2 = 1800 – 480 = 1320,
∠5 = ∠1 = 480,  ∠6 = 1800 – 480 = 1320,
 ∠7 = ∠3 = 480, ∠8 = 1800 – 1080 = 1320.
Therefore ∠1 = 480,  ∠2 = 1320, ∠3 = 480, ∠4 = 1320,
∠5 = 480,  ∠6 =  1320,  ∠7 = 480, ∠8 = 1320, 

Question 3.
McGraw Hill Math Grade 8 Lesson 19.3 Answer Key Finding Missing Angle Measurements 3
Fill in the angle measurements for the other seven angles.
∠a = _________
∠b = _________
∠c = _________
∠d = _________
∠e = _________
∠g = _________
∠h = _________
Answer:
∠a = 1250, 
∠b = 550,
∠c = 1250,
∠d = 550,
∠e = 1250, 
∠g = 1250,
∠h = 550, 

Explanation:
Given ∠f = 550, So ∠g = 1800 – 550 = 1250, 
∠g = ∠e = 1250, ∠h = 1800 – 1250 = 550,
∠e = ∠a = 1250,  ∠b = 1800 – 1250 = 550,  ∠c = ∠g = 1250,
∠d = 1800 – 1250 = 550.
Therefore ∠a = 1250,  ∠b = 550, ∠c = 1250, ∠d = 550,
∠e = 1250,  ∠g = 1250, ∠h = 550,

Question 4.

McGraw Hill Math Grade 8 Lesson 19.3 Answer Key Finding Missing Angle Measurements 4
What is the measurement of ∠FOE? ______________
What is the measurement of ∠EOC? ______________
What is the measurement of ∠BOC? ______________
Answer:
The measurement of ∠FOE is 460,
The measurement of ∠EOC is 900,
The measurement of ∠BOC is 450,

Explanation:
Given figure the measurement of ∠FOE is 460 as
∠EOG = 900 and given ∠FOG = 440 , so therefore
∠FOE = ∠EOG – ∠FOG = 900 – 440 = 460.
The measurement of ∠EOC is 900 as ∠EOC = ∠EOG = 900.
Now the measurement of ∠BOC is 450 as ∠COA = 900 = ∠AOB  + ∠BOC,
So ∠BOC = 900 – ∠AOB  = 900 – 450 = 450.

Leave a Comment

Scroll to Top