Texas Go Math Grade 6 Module 7 Quiz Answer Key

Refer to our Texas Go Math Grade 6 Answer Key Pdf to score good marks in the exams. Test yourself by practicing the problems from Texas Go Math Grade 6 Module 7 Quiz Answer Key.

Texas Go Math Grade 6 Module 7 Quiz Answer Key

Texas Go Math Grade 6 Module 7 Ready to Go On? Answer Key

Texas Go Math Grade 6 Module 7 Quiz Answer Key 1

Use the table to find each ratio. _____________

Question 1.
white socks to brown socks Color _____________
Answer:
Write the ratio of white socks to brown socks in three different ways

part to part
8 : 5 , \(\frac{8}{5}\), 8 white socks to 5 brown socks
8 : 5 = Final solution

Grade 6 Math Module 7 Answer Key Question 2.
blue socks to non blue socks _____________
Answer:
The solution to this example is given below
Non blue socks = 8 + 6 + 5 = 19
Write the ratio of blue socks to non blue socks in three different ways

part to part
4 : 19, \(\frac{4}{9}\), 4 blue socks to 19 non blue socks
4 : 19 = Final Solution

Question 3.
black socks to all of the socks _____________
Answer:
Solution to this example is given below
All of the socks = 8 + 6 + 4 + 5 = 23
Write the ratio of black socks to alt of the socks in three different ways

part to part
6 : 23, \(\frac{6}{23}\) 6 black socks to 23 all of the socks
6 : 23 = Final solution

Question 4.
Find two ratios equivalent to the ratio in Exercise 1.
Answer:
There are 8 white socks and 5 brown socks so the ratio of white socks to brown socks is 8 : 5 which can be written
as \(\frac{8}{5}\) 2 equivalent ratios of this are \(\frac{8 \times 2}{5 \times 2}=\frac{16}{10}\) and \(\frac{8 \times 3}{5 \times 3}=\frac{24}{15}\)

7.2 Rates

Find each rate.

Question 5.
Earl runs 75 meters in 30 seconds. How many meters does Earl run per second? _____________
Answer:
Find the unit rate. How many meters Earl ran in a second

Divide to find the unit rate
\(\frac{75 \text { meters }}{30 \text { seconds }}=\frac{2.5 \text { meters }}{1 \text { second }}\)

Earl ran 2.5 meters per second
2.5 = Final solution

Ratio Quiz Grade 6 Pdf Answer Key Question 6.
The cost of 3 scarves is $26.25. What is the unit price? _____________
Answer:
Find the unit rate. What is the unit price?

Divide to find the unit rate
\(\frac{26.25 \text { dollars }}{3 \text { scarves }}=\frac{8.75 \text { dollars }}{1 \text { scarf }}\)

The cost of 1 scarf is 8.75 dollars
8.75 = Final solution

7.3 Using Ratios and Rates to Solve Problems

Question 7.
Danny charges $35 for 3 hours of swimming lessons. Martin charges $24 for 2 hours of swimming lessons. Who offers a better deal?
Answer:
Evaluate the cost of 1 hour of swimming. Danny charges $35 for 3 hours so \(\frac{\$ 35}{3}\) = $ 11.6 per hour while Martin charges $24 for 2 hours so \(\frac{\$ 24}{2}\) = $12 per hour. Since 12 > 11.6, Danny’s charges less so offers a better deal.

Danny offers a better deal.

Question 8.
There are 32 female performers in a dance recital. The ratio of men to women is 3:8. How many men are in the dance recital?
Answer:
Multiply the numerator and denominator by the \(\frac{4}{4}\).
\(\frac{3}{8}=\frac{3}{8} \cdot \frac{4}{4}=\frac{12}{32}\)
There are 12 men.

Essential Question

Question 9.
How can you use ratios and rates to solve problems?
Answer:
Ratios and rates are used to solve problems as they numerically define the relationship between the 2 quantities under consideration.

Texas Go Math Grade 6 Module 7 Mixed Review Texas Test Prep Answer Key

Selected Response

Ratio Quiz Grade 6 Pdf Module 7 Test Answers Question 1.
Which ratio is not equivalent to the other three?
(A) \(\frac{2}{3}\)
(B) \(\frac{6}{9}\)
(C) \(\frac{12}{15}\)
(D) \(\frac{18}{27}\)
Answer:
(C) \(\frac{12}{15}\)

Explaination:
It can be seen \(\frac{2}{3}=\frac{2 \times 3}{3 \times 3}=\frac{6}{9}\) and \(\frac{2}{3}=\frac{2 \times 9}{3 \times 9}=\frac{18}{27}\), so option C.

Question 2.
A lifeguard received 15 hours of first aid training and 10 hours of cardiopulmonary resuscitation (CPR) training. What is the ratio of hours of CPR training to hours of first aid training?
(A) 15:10
(B) 15:25
(C) 10:15
(D) 25:15
Answer:
(C) 10:15

Explaination:
The ratio of hours of CPR training to hours of first aid training is 10 : 15, therefore Option C.

Question 3.
Jerry bought 4 DVDs for $25.20. What was the unit rate?
(A) $3.15
(B) $4.20
(C) $6.30
(D) $8.40
Answer:
(C) $6.30

Explaination:
The divisor has one decimal place, so multiply both the dividend and the divisor by 10 so that the divisor is a whole number
4 × 10 = 40
25.20 × 10 = 252

Divide:
Texas Go Math Grade 6 Module 7 Quiz Answer Key 3

Ratios Quiz 6th Grade Module 7 Answer Key Question 4.
There are 1,920 fence posts used in a 12-kilometer stretch offence. How many fence posts are used in 1 kilometer offence?
(A) 150
(B) 160
(C) 155
(D) 180
Answer:
(B) 160

Explaination:
Solution to this example is given below
Texas Go Math Grade 6 Module 7 Quiz Answer Key 4
160 fence posts are used in 1 kilometer of fence.

Question 5.
Sheila can ride her bicycle 6,000 meters in 15 minutes. How far can she ride her bicycle in 2 minutes?
(A) 400 meters
(B) 600 meters
(C) 800 meters
(D) 1 ,000 meters
Answer:
(C) 800 meters

Explaination:
Solution to this example is given below
Texas Go Math Grade 6 Module 7 Quiz Answer Key 5
So in 1 minute can ride 400 meters
Therefore in 2 minutes, she can travel a distance of 800 meters.

Question 6.
Lennon has a checking account. He withdrew $130 from an ATM Tuesday. Wednesday he deposited $240. Friday he wrote a check for $56. What was the total change in Lennon’s account?
(A) – $74
(B) $54
(C) $166
(D) $184
Answer:
(D) $184

Explaination:
First, he withdrew $130. So the change in the account is – $130.
After that, he deposited $240. So the change in the account is
– $130 + 240 = $110
And finally, he wrote a check for $56. So the total change in the account is
$240 + (- 56) = $ 184

Question 7.
Cheyenne is making a recipe that uses 5 cups of beans and 2 cups of carrots. Which combination below uses the same ratio of beans to carrots?
(A) 10 cups of beans and 3 cups of carrots
(B) 10 cups of beans and 4 cups of carrots
(C) 12 cups of beans and 4 cups of carrots
(D) 12 cups of beans and 5 cups of carrots
Answer:
(B) 10 cups of beans and 4 cups of carrots

Explaination:
The combination given in option B is according to the ratio of the recipe. Both items are increased by the same constant 2, that is are doubted.

Go Math 6th Grade Answer Key Module 7 Review Quiz Question 8.
\(\frac{5}{8}\) of the 64 musicians in a music contest are guitarists. Some of the guitarists play jazz solos, and the rest play classical solos. The ratio of the number of guitarists playing jazz solos to the total number of guitarists in the contest is 1:4. How many guitarists play classical solos in the contest?
(A) 10
(B) 20
(C) 30
(D) 40
Answer:
Multiply the numerator and denominator by \(\frac{8}{8}\):
\(\frac{5}{8}=\frac{5}{8} \cdot \frac{8}{8}=\frac{40}{64}\)
There are 40 guitarists.
Multiply the numerator and denominator by \(\frac{10}{10}\):
\(\frac{1}{4}=\frac{1}{4} \cdot \frac{10}{10}=\frac{10}{40}\)
10 guitarists play classical solos.

Gridded Response

Grade 6 Module 7 Quiz Answers Question 9.
Mikaela is competing in a race in which she both runs and rides a bicycle. She runs 5 kilometers in 0.5 hours and rides her bicycle 20 kilometers in 0.8 hours. At this rate, how many kilometers can Mikaela ride her bicycle in one hour?
Texas Go Math Grade 6 Module 7 Quiz Answer Key 2
Answer:
She runs for 0.5 hour and bicycles for 0.8 hour.
That is 1.3 hours in total. Let us find the unit rate of bicycling time to total time:
Texas Go Math Grade 6 Module 7 Quiz Answer Key 6
Now, find the unit rate of kilometers to time:
Texas Go Math Grade 6 Module 7 Quiz Answer Key 7
To find the solution, multiply this unit rate by \(\frac{0.62}{0.62}\).
\(\frac{25}{1}=\frac{25}{1} \cdot \frac{0.62}{0.62}=\frac{15.5}{0.62}\)
15.5 kilometers.

Leave a Comment

Scroll to Top
Scroll to Top