Texas Go Math Grade 2 Lesson 20.6 Answer Key Producers, Consumers, and Costs

Refer to our Texas Go Math Grade 2 Answer Key Pdf to score good marks in the exams. Test yourself by practicing the problems from Texas Go Math Grade 2 Lesson 20.6 Answer Key Producers, Consumers, and Costs.

Texas Go Math Grade 2 Lesson 20.6 Answer Key Producers, Consumers, and Costs

Essential Question
What are producers and consumers?
Producers are people who make or grow goods and provide services. Sometimes they are called workers, and they help us do things.
Consumers are people who buy or use goods and services to satisfy their wants. When you eat your dinner, you will be a consumer.
A person who makes something is called a producer.
A person who buys something is called a consumer.

Explore
Write and draw to show how you solved each problem.

Brittany saves ____
3 + 2 = 5
12 – 5 = 7
Brittany saves $7

Franklin saves ____
2 + 2 = 4
10 – 4 = 6
Franklin saves $6

For The Teacher
Read the following problem and have children solve. Brittany has 12 dollars. She spends $3 on a snack, $2 on a toy, and saves the rest. How much does she save? Then have children solve this problem. Franklin has 10 dollars. He buys 2 puzzles that each cost $2 and saves the rest. How much does he save?

Math Talk
Mathematical Processes
How much did each child spend? Explain.
Brittany spend 5
Franklin spend 4

Model and Draw

A person who makes something is called a producer.
A person who buys something is called a consumer.

Tara spends $3 on supplies and makes a bracelet. Shelly pays Tara $4 for the bracelet.
Producer: Tara
Consumer: Shelly

Describe what happened. What do they each have after this happens?
Texas Go Math Grade 2 Lesson 20.6 Answer Key 1
Tara spent $3 and got $4 from Shelly.
Tara has $1

Share and Show

Name the producer and the consumer.

List what they started with and what they end with.

Question 1.
Miss Tyler has $31. She spends $8 on material and $1 on thread. She makes a scarf. Miss Perez has $42. She buys the scarf for $11.
Texas Go Math Grade 2 Lesson 20.6 Answer Key 2
Answer:

Explanation:
Miss Tyler
8 + 1 = 9
31 – 9 = 22
Miss Perez
42 – 11 = 31

Go Math Lesson 20.6 Answer Key Grade 2 Question 2.
How much did Miss Tyler spend on the things to make the scarf? ____
Answer:
8 + 1 = 9
Explanation:
Miss Tyler spend on the things to make the scarf is 9
$8 on material and $1 on thread

Problem Solving

Name the producer and the consumer.
List what they started with and what they end with.

Question 3.
Mr. Parker has $42. He spends $15 on supplies. He makes a toy boat. Mr. Ward has $35 and buys the toy boat for $20.
Texas Go Math Grade 2 Lesson 20.6 Answer Key 3
Answer:

Explanation:
42 – 15 = 27
35 – 20 = 15

Use the information to solve.

Mr. Lee works in a wood shop. He has $53. He spends $18 on wood and $2 on nails. He makes 4 picture frames.
Answer:

Go Math Grade 2 Producers and Consumers Answer Key Question 4.
H.O.T. Multi-Step What is the total amount that Mr. Lee should sell the frames for so that he will end up with $63?
Texas Go Math Grade 2 Lesson 20.6 Answer Key 4
Answer:
18 + 2 = 20
20 divided by 4 is 5
each frame costs $5

Question 5.
H.O.T. Multi-Step How much did Mr. Lee spend on supplies for each frame?
Answer:
$5 Mr. Lee spend on supplies for each frame

Daily Assessment Task

Choose the correct answer.

Question 6.
‘Mr. Reed makes a frame at his store. He sells the frame to Mr. Tyson for $10. Who is the consumer?
(A) Mr. Tyson
(B) Mr. Reed
(C) Both Mr. Tyson and Mr. Reed
Answer: A
Explanation:
Mr. Tyson is the consumer
A person who makes something is called a producer.
A person who buys something is called a consumer.

Go Math Answer Key Grade 2 Lesson 20.6 Question 7.
Analyze Paul has 80¢. He spends 25¢ on craft sticks and 10¢ on string. He makes a puppet and sells it to Maria.
How are a producer and a consumer different? Use the story to explain.
Answer:

What was the total cost for the supplies needed to make the puppet?
Explanation:
A person who makes something is called a producer.
A person who buys something is called a consumer.
Paul has 80¢. He spends 25¢ on craft sticks and 10¢ on string is the producer
Maria is the consumer
25 + 10 = 35
35 the total cost for the supplies needed to make the puppet.

Question 8.
‘Texas Test Prep Miss Rue has $35. She spends $5 on supplies to make a scarf. She sells the scarf for $8. How much money does she have now?
(A) $43
(B) $48
(C) $38
Answer: C
Explanation:
35 – 5 = 30
30 + 8 = 38
$38 she have now

Texas Go Math Grade 2 Lesson 20.6 Homework and Practice Answer Key

Name the producer and the consumer. List what they started with and what they end with.

Question 1.
Janice has $38. She spends $10 on beads and $3 on string. She makes a necklace. Paula has $53. She buys the necklace for $25.
Texas Go Math Grade 2 Lesson 20.6 Answer Key 5
Answer:

Explanation:
Janice has $38. She spends $10 on beads and $3 on string.
10 + 3 = 13
38 – 13 = 25
She makes a necklace. Paula has $53. She buys the necklace for $25.
53 – 25 = 28

Problem Solving

Use the information to solve.

Carter has $62. He spends $28 on wood and $4 on nails. He makes 2 birdhouses.

Question 2.
Multi-Step What is the total amount that Carter should sell the 2 birdhouses for so that he will end up with $70?
Answer: $35
Explanation:
28 + 4 = 32
32 + 32 = 64
Each birdhouse he should sell for $35
35 + 35 = 70

Texas Test prep

Lesson Check

Choose the correct answer.

Question 3.
Cindy has $45. She spends $15 on supplies to make a bracelet. She sells the bracelet for $17. How much money does she have now?
(A) $47
(B) $77
(C) $52
Answer: A
Explanation:
$45 – 15 = 30
30 + 17= 47 she has now

Question 4.
Ron makes a kite. He sells the kite to Tony for $8, Who is the consumer?
(A) Ron
(B) Tony
(C) Both Ron and Tony
Answer: B
Explanation:
Tony is the consumer
A person who makes something is called a producer.
A person who buys something is called a consumer.

Grade 2 Go Math Lesson 20.6 Homework Answer Key Question 5.
Multi-Step Maura has 90¢. She spends 15¢ on a bead and 10¢ on a string. She makes a ring and sells it to a classmate.
Her classmate pays her the coins below.
How much money does Maura have now?
Texas Go Math Grade 2 Lesson 20.6 Answer Key 6
(A) 65¢
(B) 35¢
(C) $1.00
Answer: C
Explanation:
10 + 10 + 5 + 5 + 5 = 35 classmate paid
15 + 10 = 25
90 – 25 = 65
65 + 35 = 100
100 cents is equal to 1 dollar
Maura has $1

Leave a Comment

Scroll to Top
Scroll to Top