McGraw Hill Math Grade 2 Chapter 6 Lesson 9 Answer Key Word Problems with Money

Practice questions available in McGraw Hill Math Grade 2 Answer Key PDF Chapter 6 Lesson 9 Word Problems with Money will engage students and is a great way of informal assessment.

McGraw-Hill Math Grade 2 Answer Key Chapter 6 Lesson 9 Word Problems with Money

Solve

Write how much money the person has. Write how much money the person needs. Use the ¢ or $ symbol. Then write yes or no to answer the question.

Question 1.
One plum costs 14¢. John has a quarter. He wants to buy two plums.
Has ____________
Needs ____________
Can John buy two plums? ____________
Answer:
Has 25¢
Needs 28¢
Can John buy two plums? no

Explanation:
One plum costs 14¢
John has a quarter = 25¢
Cost of 2 plums = 2 x 14 = 24¢
So, John can not buy two plums.

Question 2.
Eva has two quarters, five nickels, and four pennies. One bunch of grapes costs 79¢.
Has __________
Needs ____________
Can Eva buy a bunch of grapes? ____________
Answer:
Has 79¢
Needs 79¢
Can Eva buy a bunch of grapes? Yes

Explanation:
Eva has two quarters, five nickels, and four pennies
2 quarters = 2 x 25 = 50¢
5 nickels = 5 x 5 = 25¢
4 pennies = 4 x 1 = 4¢
50 + 25 + 4 = 79¢
Eva can buy one bunch of grapes.

Leave a Comment

Scroll to Top
Scroll to Top